2020 – ci il 27 sentyabrda Azərcaycan xalqı 26 sentyabr axşamında yatdığından fərqli bir xalq olaraq oyandı. Həmin gündən başlayaraq 44 gün ərzində bütün 30 illik siyasi, ideoloji, iqtisadi, sosial düşmənçilik qırağa qoyuldu. 1988-ci ilin 17 noyabrından sonra ilk dəfə Azərbaycan bir yumruğa döndü. Bu yumruğun sahibi Ali Baş Komandan idi. Dəmir Yumruq düşmənin başına endirildi! Həmin 44 gün ərzində pensiyaçı şəkili vətəndaşdan tutmuş, Prezidentə qədər hər kəsin bir adı var idi: AZƏRBAYCAN ƏSGƏRİ!…
…Tarixdə ikinci dəfə “İlin Xalqı” olmamızı dəyərləndirməmək ərəfəsindəyik. Meydan hərəkatından sonra bu xalqın gücündən ehtiyyatlananlar hansı oyunlara əl atdılarsa, indi də eyni havanı çalıb, eyni oyunu oynayırlar. Bundan sonra deyəcəklərimi indi ən qısa və loru dillə ifadə edirəm: Şuşanın azad olunması müjdəsini verən Prezidentə bu xalq övladını da qurban verərdi. Amma…
…Cənab Prezident, bunu müraciət kimi də qəbul edə bilərsiniz. Jurnalistlərə ”mənim ən yaxın dostum” demişdiniz. Qarabağ döyüşçülərini də özünüzə dost saydığınız inamındayam. Bu səbəbdən İkinci Qarabağ Savaşında iştirak edən jurnalist kimi bu yazımı səmimi dost müraciəti olaraq qəbul edəcəyinizə inanıram. İstərdim Siz də inanasınız ki, “Ümummilli Lider Heydər Əliyevin layiqli davamçısı müzəffər Ali Baş Komandan” deyə çıxış edənlər dost olmaya da bilər. Axı ən yaxın tariximizdə baş nazir Surət Hüseynovun, Daxili İşlər Nazirinin müavini Rövşən Cavadovun, Milli Təhlükəsizlik Naziri Nəriman İmranovun, Kənd Təsərrüfatı Naziri Müzamil Abdullayevin, Milli Məclisin Sədri Rəsul Quliyevin, Səhiyyə Naziri Əli İnsanovun, İqtisadi İnkişaf Naziri Fərhad Əliyevin, Milli Təhlükəsizlik Naziri Eldar Mahmudovun… xəyanətlərini yaşamışıq. Bu xəyanətləri Siz hər kəsdən daha yaxşı bilirsiniz və həmin xəyanətkarların təmtəraqlı tərif çıxışları da yadınızdadır. İndi ilin, günün bu vaxtında bunları xatırlamaqda məqsədim yeni bir xəyanət və təxribatın içində olmağınızdır. Elə buradaca Sizə təmtəraqlı tərif deyənlərdən fərqli olaraq, səmimi etiraf edəcəm ki, narahatçılığım baş verənlərin siyasi hakimiyyətə deyil, dövlətçiliyə qarşı təhlükəsi ilə bağlıdır.