“FHN-nin ləğvi səmərəli idarəçiliyə gətirib çıxaracaq” - Açıqlama
Azərbaycan hakimiyyətinin apardığı struktur dəyişiklikləri ictimai-siyasi çevrələr ən müxtəlif təkliflər irəli sürür.
Təkliflər əsasən bir-birini təkrarlayan, fəaliyyətinə zərurət olmayan qurumların ləğvi yaxud uyğun dövlət strukturlarının tabeliyinə verilməsilə bağlıdır. Məsələn, ekspertlər hesab edir ki, Dövlət Gömrük Komitəsinin ayrıca qurum kimi fəaliyyətinə ehtiyac yoxdur. Yeri gəlmişkən, bir müddət əvvəl bu qurumun Vergilər Nazirliyinə birləşdiriləcəyi deyilirdi. Lakin bunun əksi baş verdi.
Struktur dəyişikliyi çərçivəsində Vergilər Nazirliyi və Əmlak Məsələləri üzrə Dövlət Komitəsi İqtisadiyyat Nazirliyinə birləşdirilirdi. Ekspertlər bunu müsbət qiymətləndirsələr də, çevik idarəetmə sisteminin yaradılması və büdcənin rassionalaşdırılması baxımından prosesin davam etdirilməsini zəruri sayırlar.
Bu sırada Fövqəladə Hallar Nazirliyinin ləğvi də təklif edilir. İstisadçı alim Qubad İbadoğlu Yenisabah.az-a bildirib ki, FHN-nin ayrıca nazirlik kimi fəaliyyətinə ehtiyac yoxdur. “Azərbaycan okeana çıxışı olmayan, bu və digər səbəblərdən də xüsusi olaraq təbii fəlakətlərlə qarşılaşmayan kiçik ölkədir. Bu baxımdan Fövqəladə Hallar Nazirliyi kimi ayrıca quruma zərurət yoxdur. Digər tərəfdən idarəetmədə struktur dəyişikləri büdcəni rasionallaşdırır, bu baxımdan FHN-nin ləğvi daha yaxşı və səmərli idarəçiliyə gətirib çıxara bilər”, - deyə Qubad İbadoğlu əlavə edib.
İqtisadçı alim hesab edir ki, bir çox vacib strukturların FHN-də birləşdirilməsi də onun çevikliyini aşağı salır. “Ona görə də Fövqaləda Hallar Nazirliyi ləğv olunmalı, onun bazasında olan xidmətlər müstəqil quruma çevrilməlidir”, - deyə Qubad İbadoğlu vurğulayıb.
FHN Prezident İlham Əliyevin 16 dekabr 2005-ci il tarixli sərəncamı ilə yaradılıb. 2006-cı il fevralın 6-da isə Kəmaləddin Heydərov Fövqəladə Hallar naziri təyin edilib. Hazırda Kəmaləddin Heydərovun 7 müavini var: