Təhsili “parkinq“ləşdirənlər - Və yaxud Quba-Xaçmaz Regional Təhsil İdarəsinin müdiri Coşqun Əliyev kimdir?
Tarix 19.01.24, 15:51 |
Azərbaycanda elm və təhsil sahəsinin inkişafı dövlətin strateji hədəflərindən biri olub. Ulu Öndər heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə gəlişindən sonra məhv edilmiş təhsil sahəsi yenidən nəfəs almağa, dirçəlməyə başladı. Növbəti illərdə Prezident İlham Əliyevin məqsədyünlü siyasəti nəticəsində təhsil sahəsə daha da inkişaf etdirilərək müasir standartlara uyğunlaşdırıldı.
Prezident İlham Əliyevin 2022-ci ilin iyul ayında “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” imzaladığı Fərmanla Təhsil nazirliyinin bazasında Elm və Təhsil nazirliyi yaradıldı.
Prezidentin bu Fərmanı ilə Təhsil sistemində ciddi struktur və kadr dəyişiklikləri başladı.
AzFakt.com xəbər verir ki, dövlət təhsilin inkişafı sahəsində aparıdğı pozitiv siyasəti təəssüflər olsun ki, zamanla adları müxtəlif korrupsiya və digər qaranlıq məsələlərdə hallanan şəxslər öz mənafeləri üçün alət halına çevirdilər.
Təhsil sahəsinə heç bir aidiyyatı olmayan, pedoqoji fəaliyyəti bilinməyən şəxslər təhsil sitemində aparılan kadr islahatlarından yararlanmağa, yüksək vəzifələr tutmağa başladılar.
Təhsildən, pedaqogikadan anlayışları olmayan şəxslər müəmmalı formada təhsil sitemində yüksək vəzifələrə gətirildi.
Belə məmurlardan biri də Quba-Xaçmaz Regional Təhsil İdarəsinin müdiri Coşqun Əliyevdir.
Bəs kimdir Coşqun Əliyev?
Dörd yüzdən artıq təhsil müəssisəsini özündə birləşdirən Quba-Xaçmaz Regional Təhsil İdarəsinin yeni müdiri Coşqun Əliyev təhsil sisteminin rəhbərliyinə kənardan gələn, nağıllarda deyildiyi kimi "hazırca kökə tapan" məmurlardandır.
Adı uzun illərdir ölkə mətbuatında müxtəlif qalmaqallarda, korrupsiya hadisələrinə çəkilib.
Coşqun Əliyevin atası Vidadi Əliyev uzun illər Bakı şəhər İcra Hakimiyyətinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Bakı Şəhər Mənzil-Kommunal Təsərrüfat Departamentində rəis müavini işləyib.
Hacıbala Abutalıbovun dövründən başlayaraq müxtəlif korrupsiya yolu ilə özünə sərmayələr toplayaraq dəyəri milyonlarla ölçülən biznes şəbəkəsi yaradıb.
Coşqun Əliyev də bir müddət Bakı meriyasında işləyən atası Vidadi Əliyevin büdcə pulları hesabına yaratdığı şirkətlərdə çalışıb.
Coşqun Əliyev sonradan Bakı Şəhər icra Hakimiyyətinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Xüsusi Təyinatlı Avtonəqliyyat İdarəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilib.
O, bu idarədə çalışarkən Bakı şəhər İcra başçısı Eldar Əzizovun şərikliyi ilə şəhər ərazisində olan parkinqləri ələ keçirib.
Həmin illər ərzində Coşqun Əliyevin rəhbərlik etdiyi İdarə Bakı küçələrindəki parkinqlərdən milyonlarla manat gəlir əldə ediblər. Lakin bu gəlirlərin hamısı dövlət büdcəsindən yayındırılıb.
Sonradan parkinq işini Bakı şəhər icra hakimiyyətindən alınaraq Bakı Nəqliyyat Agentliyinə verilməsi Coşqun Əliyevi və onun himayədarlarını bu sahədən uzaqlaşmağa məcbur etdi.
Əldə etdiyimiz məlumata görə Coşqun Əliyevin Quba-Xaçmaz Regional Təhsil İdarəsinə müdir təyin edilməsində xüsusi rolu olan şəxslərdən biri də Bakı şəhər icra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov olub.
Küçədən pul yığmaq kimi təcrübəsi olan bir şəxsin böyük bir regionun təhsil sisteminə rəhbər gətirilməsi isə dövlət başçsının təhsil sistemində apardığı siyasətə ciddi zərbə vurmaqdır.
Bir gün də olsun pedoqoji fəaliyyəti olmaya, pedaqogikanın nə olduğunu bilməyən, həyatı yalnız pul yığmaqdan və saymaqdan ibarət olan bir şəxsin belə bir strateji vəzifəyə təyin edilməsinin əsl səbəbi görəsən nədir?
Mövzunu davam etdirəcəyik.