Xadimələrin maaş problemi: Bir qurumda yüksək, digərində az əməkhaqqı alırlar...
"Ali kateqoriya dövlət orqanında eyniadlı inzibati vəzifə tutan şəxslə aşağı kateqoriyalı dövlət orqanında eyniadlı vəzifə tutan şəxsin vəzifə maaşında fərq olduğuna görə bu qərar imzalanıb”.
Bunu Qaynarinfo-ya açıqlamasında Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası İcraiyyə Komitəsinin sədri Sahib Məmmədov Baş nazirin dövlət orqanlarında çalışan dövlət qulluqçusu olmayan işçilərin (qeydiyyatçı, nəzarətçi, təsərrüfat işçisi, xadimə, dalandar, bağban, gözətçi, ocaqçı, ixtisas dərəcəsi olmayan fəhlə və s.) aylıq vəzifə maaşlarının artması ilə bağlı qərarını şərh edərkən deyib.
Ekspert ali kateqoriyanın ən yüksək olduğunu vurğulayıb:
"Məsələni belə qoyaq, bizim dövlət orqanları 6 kateqoriya, ali və 1-5-ci kateqoriyadan ibarətdir. Ali kateqoriya ən yüksəkdir. Həmin orqanlarda olan inzibati vəzifələrin və yardımçı dövlət qulluğu vəzifələrinin özündə də vəzifələrin adı eyni olmasına baxmayaraq, kateqoriya dəyişdikcə maaş dəyişir. Məsələn, baş məsləhətçi ali kateqoriya dövlət orqanında işləyirsə, onun əmək haqqı daha yüksəkdir, 5-ci kateqoriya dövlət orqanında işləyirsə, ondan xeyli azdır. Deyə bilərsiniz ki, ali kateqoriya dövlət orqanında işləyən eyni vəzifəni tutan şəxslə, yaxud da daha aşağı kateqoriyalı dövlət orqanında eyni inzibati vəzifəni tutan şəxsin eyni həcmdə iş gördüyü halda niyə onların arasında fərq var? Biz bu sualı verə bilmərik. Çünki kateqoriya arasında fərq var. Bu nöqteyi-nəzərdən, xadimə eyni işi görür, amma fərqli kateqoriya dövlət orqanındadır deyə həmin orqanlarda əmək haqqı fondu fərqli olduğundan bu cür müəyyən olunur”.